top of page
  • אלירן צורי

מהו ביטוח חיים

עודכן: 22 בנוב׳ 2022


מהו ביטוח חיים
ביטוח חיים

המטרה של ביטוח חיים היא להגן על היקרים לנו, מפני קשיים כלכליים, במקרי מוות חלילה, כמפרנסים, מצב הגורם לשינוי קיצוני באורח חיי המשפחה ופוגעים בהכנסותיה.

רכישת פוליסת ביטוח חיים נועדה לדאוג לבני המשפחה שנשאיר אחרינו, בדרך כלל בני זוג וילדים, על ידי הבטחה של סכום פיצויים קבוע מראש שיגיע לידיהם במקרה ונלך לעולמנו (חלילה). ביטוח ריסק הוא כיסוי ביטוחי המבטיח פיצוי כספי בגובה הכיסוי שנרכש. ניתן לשנות במהלך תקופת הפוליסה עבור מי מיועדים הכספים במקרה מוות בנוסף, יש את האפשרות של המבוטח אשר יכול לקבוע מי יהיו המוטבים שלו בעת פטירה, ואם לא ייקבעו מוטבים, הפיצוי יועבר בעת התביעה ליורשים החוקיים של המבוטח שייקבעו על פי צו ירושה. כמו כן, או יורשים חוקיים.

המבוטח יכול לקבוע את אחוז הפיצוי שיקבל כל מוטב מתוך סכום הביטוח הכולל.מה זה ביטוח חיים?

ביטוח חיים הוא מוצר המיועד לתת סכום כסף לאנשים שהשארתם מאחור במקרה של מוות. גובה הסכום שחברת הביטוח תשלם כפיצוי, כמו גם זהות המוטבים, נקבעים על ידי המבוטח עצמו כשהוא מצטרף לביטוח. קיימים סוגים שונים של ביטוחי חיים הן כביטוח עצמאי והן כחלק ממוצר אחר, אך פה נתמקד במוצר הנקרא "ביטוח ריסק" - ביטוח חיים למקרה מוות המעניק פיצוי למוטבים ומתאים לכל אדם שיש אנשים התלויים בו כלכלית.

ביטוח ריסק הוא ברור וקל להבנה בלי הרבה תנאים, פינות ואותיות קטנות - כשהמבוטח נפטר, מכל סיבה שהיא ובכל מדינה, המוטבים מקבלים את הסכום שנקבע מראש.

הרוכש ביטוח חיים מסוג ריסק חייב למלא הצהרת בריאות ולעבור חיתום רפואי.

אז לרוב איך נהוג לחשב את גובה הפיצוי ?

יש כמה פרמטרים שצריך לקחת בחשבון, אשר ישפיעו על גובה הפיצוי שנקבע עבור מותו של אדם. קודם כל, צריך לבחון בכמה כסף הוא משתכר וכמה צפוי להשתכר בשנים הבאות. שנית, יש לבדוק לאיזה אחוז מגובה ההכנסות של הבית הוא אחראי. זאת אומרת, אם המבוטח הוא המפרנס העיקרי וישאר המפרנס העיקרי שנים קדימה, על סכום הפיצוי להיות גבוה יותר, כי כל התלויים בו ירגישו את השינוי באופן עוצמתי יותר.

כמו כן, צריך להביא בחשבון את פרק הזמן שהפיצוי מפוליסת ביטוח החיים צריך לכסות: האם מחשבים הכנסה לשנים בודדות קדימה? עד שהילדים יגיעו לגיל 21 או יסיימו לימודים גבוהים? לכל חייו של בן הזוג שנותר? ככל שפרק הזמן יהיה ארוך יותר, כך גם יגדל סכום הביטוח. כשמחשבים את מספר השנים להן הפיצוי צריך להספיק צריך לקחת בחשבון מתי התלויים בכם צפויים לצאת לעצמאות כלכלית.

למה יש צורך בביטוח חיים ?

ביטוח למקרה מוות לא מיועד רק להורים לילדים קטינים, אלא לכל אדם שיש מישהו שתלוי בו כלכלית. שאלו את עצמכם, האם יש אדם שיושפע לרעה באופן משמעותי מכך שלא תהיו שם כדי לתמוך בו כספית? אם התשובה היא כן, עניתם לשאלה האם כדאי לעשות ביטוח חיים.

הפיצוי של ביטוח החיים יאפשר למשפחה שלכם (או לכל אדם אחר שתלוי בכם) להמשיך לחיות באותה רמת החיים אליה התרגלו, או רמה הקרובה לכך. בנוסף, כדאי לקחת בחשבון גם את הצרכים העתידיים של בני המשפחה, אשר יתבטאו בהוצאה כספית משמעותית, לדוגמה: חתונה, רכישת בית, לימודים אקדמיים, האם יש הלוואות וחובות שצריך לכסות ועוד.

האם יש חריגים בביטוח ?

קיימים מצבים מעטים בהם חברת הביטוח פטורה מתשלום ביטוח חיים:

התאבדות המבוטח בשנה הראשונה לאחר רכישת ביטוח חיים.

התאבדות המבוטח בשנה הראשונה לאחר חידוש ביטוח חיים.

על המבוטח צריך לתת מידע מלא ואמיתי לכל שאלות חברת הביטוח בתהליך החיתום, ובעיקר בהצהרה הרפואית והשאלון הרפואי. הסתרת מידע, ובעיקר הסתרה במרמה, יכולים לפטור את חברת הביטוח מתשלום.
הבהרה: אין באמור בפרסום זה כדי להוות ייעוץ פנסיוני המותאם לנתוניך האישיים, לצרכיך ולהעדפותיך, ואין בו משום המלצה לביצוע עסקה כלשהי במוצר פנסיוני.

*אין באמור תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי או התחייבות להשגת תשואה או דירוג דומה.


מובהר כי המידע המבוא באתר מבטא את מיטב הבנתם של המעורבים בכתיבתו, ואין לראותו כמידע שלם וממצה. מידע זה אינו מהווה תחליף לבדיקה יסודית ופרטנית ולהתייעצות עם יועצים משפטיים מקצועיים, באשר לכל עניין ומקרה, לגופם.

נתונים הכלולים במסמך זה צפויים להשתנות. מסמך זה אינו מהווה ייעוץ, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או חיסכון בכל מוצר, ואינו יכול להוות תחליף לייעוץ אישי המותאם לנתוניו, צרכיו ומטרותיו של כל אדם. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס מכל סוג שהוא. *אין באמור תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי או התחייבות להשגת תשואה או דירוג דומה.

נתונים הכלולים במסמך זה צפויים להשתנות. מסמך זה אינו מהווה ייעוץ, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או חיסכון בכל מוצר, ואינו יכול להוות תחליף לייעוץ אישי המותאם לנתוניו, צרכיו ומטרותיו של כל אדם. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס מכל סוג שהוא.

*אין באמור תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי או התחייבות להשגת תשואה או דירוג דומה.

האמור לעיל וכל המידע המופיע הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור על ידי בעל רישיון המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פוליסות ביטוח כפופות לחיתום הנקבע על ידי חברת הביטוח, התנאים המלאים והקובעים הם התנאים שמופיעים בפוליסות הביטוח עצמם ומופיעים באתרי חברות הביטוח השונות אין באמור הבטחה להשגת תשואה כלשהי.


11 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page