top of page
  • אלירן צורי

כפל ביטוחי

עודכן: 22 בנוב׳ 2022


כפל ביטוחי
כפל ביטוחי

מהו כפל ביטוחי?

כאשר למבוטח יש כמה כיסויים ביטוחיים עבור מקרה ביטוח אחד, מכונה המצב "כפל ביטוח". עבור כל כיסוי, משלם המבוטח סכום חודשי קבוע (פרמיה). במידה ויגיע הרגע להגשת תביעה, יוכל המבוטח להגיש רק תביעה אחת בגין אותו מקרה. אם תאושר התביעה, יתקבל תשלום מחברה אחת עבור המקרה הביטוחי האמור, גם אם ברשותו כיסוי דומה בחברת ביטוח נוספת. כלומר, המבוטח שילם פרמיה עבור כמה פוליסות, אבל בפועל קיבל פיצוי פעם אחת בלבד מפוליסה אחת בלבד.

הביטוחים השכיחים בכפל ביטוח


כפל ביטוח נפוץ ביותר בביטוחי חיים בריאות. תשלום על ביטוח בריאות ממלכתי ובנוסף ביטוח משלים לשירותי בריאות נוספים (שב"ן) מקופת חולים, המספק שירותי בריאות וכיסויים שאינם כלולים בסל הבריאות הממלכתי, יחד עם ביטוח בריאות פרטי קולקטיבי ממקום העבודה ולעיתים נוסף עליו גם ביטוח בריאות פרטי לבני המשפחה, יוצרים מצב בו למבוטח יש כמה כיסויים שונים, עבור אותו מקרה הביטוח. כמובן שכאמור, אם חס וחלילה ייאלץ המבוטח לתבוע פיצוי, הוא יוכל להגיש בקשה לתביעה רק מכיסוי אחד בלבד ולא מכל הכיסויים.

כפל ביטוח נובע לרוב מאי ידיעת הנושא או מתום לב. באחת, המבוטח חושב שככל שיעשה ביטוחים רבים יותר, כך יהיה "מכוסה" ומוגן יותר ויוכל אף למקסם את סכום הפיצוי שיקבל לסכום גדול שיתקבל ממקורות שונים. זה כמובן אינו נכון ותביעה כאמור ניתן להגיש רק פעם אחת עבור מקרה ביטוח יחיד. בשנייה, מבוטח אינו מכיר את כל הביטוחים שיש ברשותו ורוכש בתום לב ביטוח נוסף, מבלי לדעת שכיסוי כזה כבר קיים ברשותו.


אם כך, והחזקת מספר כיסויים לאותו מקרה ביטוחי לא בהכרח מיותרת?


בתנאים בהם רכישת ביטוח כפול מבוצעת במודעות ובהתאם לצרכים האמיתיים של המבוטח וכאשר לביטוח יש ערך כלכלי למבוטח, הרי מדובר בהחלטה חיובית ויעילה.

בכל מקרה אחר, יש להימנע מיצירת כפל ביטוח מיותר. ולא זאת בלבד, תפקידו של סוכן ביטוח מקצועי כרוך גם בסינון וביטול כפילויות קיימות ותכנון תמהיל ביטוח אופטימלי לפרט ולמשפחה.


בתקופה הקרובה צפויים המבוטחים לקבל התראות על כפל ביטוחי שאותר בתמהיל הביטוח שלהם. זוהי הזדמנות פז לבצע עדכונים שדרוגים, החלפות, השלמות ולוודא כי תמהיל הביטוח מותאמים לצרכים, להעדפות למצב הכלכלי והרפואי של שלכם.גם לך יש כפל ביטוח? כמה כסף היה נחסך, לו רק היית עושה סדר בביטוחים שלך.כפל הביטוח הנפוץ ביותר הוא כמובן בביטוחי הבריאות. אזרחי ישראל משלמים מס בריאות עבור ביטוח בריאות ממלכתי, אך כ-75% מהישראלים בוחרים לרכוש מקופת החולים שלהם גם ביטוח משלים לשירותי בריאות נוספים (שב"ן) המספק שירותי בריאות וכיסויים שאינם כלולים בסל הבריאות הממלכתי. בנוסף, רבים גם מבוטחים בביטוח בריאות פרטי וקולקטיבי באמצעות מקום עבודתם או באופן פרטי. לעיתים למבוטח יש ביטוח בריאות פרטי מטעם מקום עבודתו, המספק כיסוי לכל בני המשפחה. במקביל, גם לבת זוגו יש ביטוח בריאות ממקום עבודתה, המכסה גם הוא את כל בני המשפחה. נוצר מצב בו למבוטח יש שלושה כיסויים שונים, עבור אותו מקרה הביטוח.


ברוב המקרים, כפל ביטוח נוצר משתי סיבות עיקריות – חוסר ידע ותשומת לב. באחת, המבוטח חושב שככל שהוא יעשה ביטוחים רבים יותר, כך יהיה "מכוסה" יותר ויוכל למקסם את סכום הפיצוי שיקבל. זה כמובן אינו נכון. בשנייה, מבוטח אינו יודע אילו ביטוחים יש ברשותו ונענה להצעה לעשות ביטוח נוסף, מבלי לדעת שכיסוי כזה כבר קיים ברשותו.

מובהר כי המידע המבוא באתר מבטא את מיטב הבנתם של המעורבים בכתיבתו, ואין לראותו כמידע שלם וממצה. מידע זה אינו מהווה תחליף לבדיקה יסודית ופרטנית ולהתייעצות עם יועצים משפטיים מקצועיים, באשר לכל עניין ומקרה, לגופם.


נתונים הכלולים במסמך זה צפויים להשתנות. מסמך זה אינו מהווה ייעוץ, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או חיסכון בכל מוצר, ואינו יכול להוות תחליף לייעוץ אישי המותאם לנתוניו, צרכיו ומטרותיו של כל אדם. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס מכל סוג שהוא. *אין באמור תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי או התחייבות להשגת תשואה או דירוג דומה.

נתונים הכלולים במסמך זה צפויים להשתנות. מסמך זה אינו מהווה ייעוץ, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או חיסכון בכל מוצר, ואינו יכול להוות תחליף לייעוץ אישי המותאם לנתוניו, צרכיו ומטרותיו של כל אדם. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס מכל סוג שהוא.

*אין באמור תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי או התחייבות להשגת תשואה או דירוג דומה.

האמור לעיל וכל המידע המופיע הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור על ידי בעל רישיון המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פוליסות ביטוח כפופות לחיתום הנקבע על ידי חברת הביטוח, התנאים המלאים והקובעים הם התנאים שמופיעים בפוליסות הביטוח עצמם ומופיעים באתרי חברות הביטוח השונות אין באמור הבטחה להשגת תשואה כלשהי.


צפייה 10 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page